70 % af jordens befolkning bruger smartphones i 2020
Avanceret mobilteknologi vil være udbredt globalt i 2020, hvor 70 procent af jordens befolkning vil eje en smartphone, og hele 90 procent vil være dækket af mobile bredbåndsnetværk
Del artiklen påAf Lars Bennetzen
Den nyeste udgave af Ericssons Mobility Report, der netop er udkommet, fortæller, at avanceret mobilteknologi vil være en naturlig del af hverdagen over hele kloden i 2020. Smartphone-abonnementer vil mere end fordoble og nå 6,1 milliarder. 70 procent af jordens befolkning vil bruge smartphones, og 90 procent vil være dækket af mobile bredbåndsnetværk.
Rapporten viser, at væksten på de modne markeder vil komme fra en forøgelse af antallet af enheder pr. individ. I udviklingsområder vil væksten komme fra et stigende antal nye abonnenter, da smartphones bliver billigere. Næsten 80 procent af de nye smartphone-abonnementer, der vil være oprettet i slutningen af 2020, vil komme fra Asien, Mellemøsten og Afrika.
Med den fortsatte stigning i salget af smartphones følger en øget vækst i dataforbrug. Smartphone-data forventes i 2020 at stige til et niveau 10 gange så højt som i dag. I 2020 vil 80 procent af al mobil datatrafik komme fra smartphones. Det gennemsnitlige månedlige dataforbrug pr. smartphone i Nordamerika vil stige fra 2.4 GB i dag til 14 GB i 2020.
Jørgen Alsing, adm. direktør i Ericsson Danmark siger:
- Vi er vidner til en historisk udvikling, og det er særlig interessant at se, hvordan smartphones verden over driver og accelererer udviklingen. Denne eksplosive vækst i avanceret mobilteknologi og dataforbrug giver et væld af muligheder ikke blot for teleoperatørerne, men også for mange andre industrier. Men det forudsætter samtidig en åbenhed over for nye forretningsmodeller for at kunne konkurrere og forblive effektive.
Et stigende antal anvendelsesmuligheder og nye forretningsmodeller, kombineret med faldende priser på modemmer, er centrale årsager til det stigende antal forbundne enheder. Ericssons prognose, der er skitseret i rapporten, peger på 26 milliarder forbundne enheder i 2020, hvilket bekræfter, at vi er godt på vej til at nå visionen om 50 milliarder forbundne enheder.
Hvert år frem til 2020 vil mobil videotrafik vokse med svimlende 55 % om året, og video vil udgøre omkring 60 % af al mobil datatrafik ved udgangen af denne periode. Væksten er i høj grad drevet af skiftende brugerpræferencer hvad angår videostreaming-tjenester og den stigende forekomst af video i online-indhold, herunder nyheder, reklamer og på sociale medier.
Ser man nærmere på dataforbruget i markeder med avanceret mobilbredbånd, viser resultaterne, at en betydelig del af trafikken kommer fra et begrænset antal abonnenter. Disse storforbrugere af data udgør 10 procent af det samlede antal abonnenter, men de står for 55 % af den totale datatrafik. Video er fremherskende blandt disse storforbrugere, som typisk ser omkring en times video per dag, hvilket er 20 gange mere end den gennemsnitlige bruger.
Tendensen med den kraftigt stigende trafik ses også herhjemme. Den mobile datatrafik i Danmark er steget med 68,3 % - fra 68.732 terabytes i 2013 til 115.672 terabytes i 2014, viser tal fra Erhvervsstyrelsens Telestatistik. BMI Research anslår, at mere end 93 % af alle danskeres mobiltelefoner vil være 3G/4G-kompatible ved udgangen af 2015.
Ericsson Mobility Report indeholder fremskrivninger, analyser og indsigt i mobiltrafik, abonnementer og forbrugeradfærd for at dele viden om aktuelle trafik- og markedstrends i nutidens Networked Society.
Ericsson udfører regelmæssigt trafikmålinger i over 100 netværk i alle større regioner i verden. Detaljerede målinger foretages i et udvalgt antal kommercielle WCDMA/HSPA og LTE-netværk med henblik på at registrere forskellige trafikmønstre.