Rasmus Busk bliver ny kommerciel direktør for Telmore
TDC er klar med to nye direktører. Således bliver Rasmus Busk (tv) ansvarlig for Telmore-brandet, mens Lars Asger Petersen besætter stillingen som øverste direktør i Fullrate.

Rasmus Busk bliver ny kommerciel direktør for Telmore

Del artiklen på

Rasmus Busk, 33, bliver ny kommerciel direktør for Telmore den 1. januar. Telmore-brandets nye direktør har mange års erfaring inden for strategisk udvikling, innovation og kommerciel produktudvikling. Senest kommer han fra en stilling som COO og partner i Mofibo Books og afdelingsdirektør i TDC.

- Rasmus Busk besidder de specifikke kvaliteter, der kan tilføre Telmore et nyt perspektiv, og har igennem sin karriere ført klart bevis for, at han kan tilføre vækst, innovativ produktudvikling og strategisk indsigt, siger Anders Jensen, Group CMO og Koncerndirektør, Consumer divisionen, TDC Group, og fortsætter:

- Rasmus Busk har trods sin unge alder allerede oparbejdet stor erfaring inden for innovation, og jeg tror derfor, at han er den rette til at løfte skabe i Telmore sammen med de dygtige medarbejdere.

Opgaven for Telmore er at løfte mobilbranchen til næste niveau med innovative tiltag. Målet er at tilbyde danske mobilkunder noget nyt og innovativt, og derved tilføre mobilbranchen tiltrængt ny energi.

Rasmus Busk indtræder i Consumer divisionens ledelse i TDC Gruppen.

-mo