SoftCom tager kampen op med Dropbox
SoftCom vil give virksomhederne den fulde styring med datadeling i skyen.
Del artiklen på Det er i dag så godt som umuligt at drive virksomhed uden på et tidspunkt at opleve behov for online datadeling af virksomhedens arbejde. Mange virksomheder gør brug af populære gratistjenester, som f.eks. Dropbox, hvor nye brugere løbende kan få adgang til dataene i skyen.Der er mange fordele ved denne type services - men de kan desværre også udgøre en sikkerhedsrisiko, når det kommer til at holde dataene inden for virksomhedens egne vægge. Der kan være risiko for, at folk uden for firmaet har direkte adgang til informationerne, ligesom der ikke er mulighed for at forhindre en opsagt medarbejder i at tage data med sig, når han stopper.
Som Jakob Knutssøn, direktør hos SoftCom, forklarer: "Problemet for de ansvarlige i virksomhederne er at de ikke har nogen som helst viden om eller kontrol med, hvor firmaets data ligger, og ikke mindst hvem de deles med".
Optimeret sikkerhed til virksomheder
For at imødekomme virksomhedernes behov for øget sikkerhed, er SoftCom nu på markedet med en splinterny løsning til datadeling - Softshare Cloud Drive. Softshare skiller sig ud fra konkurrenterne med sine skærpede sikkerhedsforanstaltninger. Knutssøn forklarer: "Med SoftShare har firmaets ansvarlige fuldt overblik over hvem, der deler hvilke mapper, og hvem de deler det med".
Der er altså tale om et alternativ til traditionelle tjenester, som giver virksomhederne den fulde styring med datadelingen i skyen. Virksomheden kan sætte regler for, hvilke data der må deles, med hvem de må deles og hvor længe. Det bliver derudover muligt at slette udgåede mapper og afgående medarbejdere remote. Med kontorer i Danmark er kunderne beskyttet mod data, der forsvinder udover grænsen, ligesom der er fuldt backup på alt. Det handler kort sagt om fuld sikkerhed og kontrol.
-mo