Dynamisk ur til løbeturen

Dynamisk ur til løbeturen

Nike og TomTom har udviklet nyt løbeur

Del artiklen på
Et nyt løbeur, Nike+SportsWatch GPS, som er udviklet i samarbejde med TomTom vil give atleter og løbeentusiaster dynamiske og motiverende løbeoplevelse, lover producenten.

Derudover får man direkte adgang til www.Nikeplus.com, som er blandt verdens førende træningsuniverser med næsten 4 mio. medlemmer. Uret tilbyder atleter personlig information om såvel pulsmåling, brændte kalorier som distance og hastighed. Medlemmer af Nikeplus.com har også adgang til forskellige ruteinformationer, som gør det lettere at forbedre træningsprogrammet.

- Det er en del af TomToms kundestrategi at rykke mere ind på sport- og fitnessmarkedet. Det nye partnerskab med Nike kombinerer styrkerne fra to af verdens førende virksomheder for at kunne levere et revolutionerende produkt til løbere, siger Kennet Juhl Country Manager hos TomTom Danmark.

- Ved at kunne give løbere præcis information om hastighed, distance og lokation både under og efter deres løb, vil de kunne forbedre deres analyse af deres egne resultater og derved forbedre deres mål og træning, fremhæver Kennet Juhl.

Nike+ SportWatch GPS er designet til at være simpelt og intuitivt og har derfor kun tre knapper og en touch screen, så man kan betjene uret lettere. Mens man løber, indkapsler Nike+ SportWatch GPS informationer om selve lokationen, mens den viser løberen sin tid, distance, hastighed samt kalorier, der forbrændes på et let-læselig skærm med flot design.

Gennem hele ruten vil GPS-modtageren arbejde sammen med Nike+ Sensor, som placeres i skoen for at levere præcis information om hastighed og distance.

Urets funktioner omfatter blandt andet:
• Touch screen til at indstille omgange og aktivere baggrundslys
• Løbehistorik med information fra tidligere løb
• Personlig historik, som inkluderer information importeret fra Nikeplus.com
• Hurtig start med Nike+ Sensor til skoene
• Pulsmåler

Motivationsfaktorer:
• Genkendelse af personlig historik fra tidligere løb
• Påmindelser om løb, som forekommer fem dage efter sidste løbetur
• Anerkendelse og opmuntring på løbeturen

Nike+ SportWatch GPS kan let tilsluttes enhver USB indgang til både Mac eller PC, hvorefter Nike+ Connect automatisk overfører information til www.nikeplus.com.
Nikeplus.com er et træningsunivers bestående af information fra mere end 150 millioner registrerede løb.

Nikeplus.com tilbyder løbere fyldestgørende kort, totalt antal kilometer, der er løbet, hastighed fra den seneste løbetur på en let og indbydende måde, som vil virke bekendt for brugere af Nike+ GPS iPhone applikation.

Den vejledende pris for Nike+ SportWatch GPS er 1.499,- kr.

tøtte