Hjælp fra chat-kanalen

Der er i øjeblikket stor debat om, hvordan kommunerne når i mål med ambitionen om, at 30% af borgernes henvendelser skal være digitale i 2012 og 50% i 2015. Det gør Netop noget ved

Del artiklen på
Netop lancerer Live Guide 5.5, som er en ny og forbedret udgave af Netops chat-løsning, som gør det muligt for borgerservice i kommunerne at gå i online chat-dialog med de borgere, som besøger hjemmesiden for at søge informationer.

Med chat-funktionen er det muligt at ”holde borgeren i hånden”, når han/hun besøger hjemmesiden, blandt andet via proaktiv chat, som dukker op for at hjælpe den besøgende.

Det sikrer, at borgeren kommer i mål med sit ærinde i første forsøg og får en positiv førstegangsoplevelse med at benytte den pågældende online service.

Chat kan altså være med til at forbedre borgernes digitale serviceoplevelse, hvilket der desværre må siges at være stor brug for i forhold til mange offentlige instansers hjemmesider.

- Vi er sikre på, at denne nemme og direkte form for online kommunikation og service vil komme mange borgere til gavn, ikke mindst de svage it- grupper som ældre og nybegyndere inden for it, når de bliver mødt at selvbetjeningsløsninger fra både det offentlige og det private, udtaler Kurt Bager, CEO Netop Solutions A/S.



Netops chat-løsning er den eneste professionelle på markedet i dag, som indeholder video-chat, og den kan bruges i et væld af marketingaktiviteter som i e-mails, bannerreklamer, facebook, twitter, LinkedIn, hjemmesider etc.

Det er også muligt at benytte den i elektroniske fakturaer, så spørgsmål hurtigt og effektivt kan blive besvaret.

I den nyeste version er sikkerheden blandt andet optimeret, og det er nu muligt for operatøren at se, hvad der bliver skrevet i chatvinduet, inden chatten bliver sendt af sted. Det betyder hurtigere og bedre kundeservice.

Mange, her i blandt flere kommuner, har allerede introduceret Netops chat-løsning med målbare resultater til følge som forbedret kundeservice, øget effektivitet samt store besparelser.

- Chat-kanalen koster 1/4 del at et telefonopkald, idet det samme antal medarbejdere kan håndtere 4 gange så mange henvendelser. Der er derfor store besparelser at hente ved at flytte brugerne over på chatten og forhåbentlig uddanne dem, så de på længere sigt kan overgå til fuld digital selvbetjening, udtaler Kurt Bager.

- hawin