Integreret motion på EtherNet/IP

Rockwell Automation har lanceret en serie produkter, der gør det muligt at opnå høj ydelse på drev i åben og lukket sløjfe på EtherNet/IP

Del artiklen på
Med Integrated Motion på EtherNet/IP får maskinbyggere mulighed for mere fleksibilitet, da Integrated Motion nu også kan anvendes i applikationer, der anvender servo og frekvensomformere på EtherNet/IP. Systemomkostningerne kan reduceres, fordi alle funktionerne i en indbygget motionløsning fås til det nye Allen Bradley Kinetix 6500-servodrev og PowerFlex 755 frekvensomformer på EtherNet/IP.

Ved hjælp af Rockwell Software RSLogix 5000 har maskinbyggere nu adgang til alle funktioner og fordele i Integrated Motion i forbindelse med konfiguration, programmering, idriftsættelse og vedligeholdelse af Kinetix 6500- og PowerFlex 755-drevene på EtherNet/IP.

- Når først drevet er sat op, er der ikke forskel på at programmere en servoakse eller en frekvensomformer, da det er de samme kommandoer, der anvendes. Dette giver en unik mulighed for at integrere alle bevægelser på maskinen i samme styresystem. Integrationen af frekvensomformere i motionsystemet udvider effektområdet betragteligt, siger Jan Kaihøj, ,produktchef Motion, Rockwell Automation A/S.

Understøttelsen af EtherNet/IP-drev betyder også, at der ikke længere er behov for et dedikeret motionnetværk, samt at højtydende drev, I/O, operatørpaneler og andre enheder, der er tilsluttet via EtherNet/IP, kan understøttes i et fælles netværk.

- Ved at tilføje motionløsninger får man mulighed for at designe et komplet system bestående af sikkerhed, proces, traditionel I/O og motion i et fælles netværk, hvilket giver brugerne langt større overblik og mulighed for at bruge de samme værktøjer til fejlfinding og vedligeholdelse på hele netværket. CIP Motion er et teknologisk spring for systemdesignere, der vil integrere motion med den samlede netværksarkitektur i et fælles netværk, siger Jan Kaihøj.

Det nye Kinetix 6500 servodrev er et højtydende modulopbygget servodrev med indbygget EtherNet/IP. Når Kinetix 6500 servodrevet bruges sammen med ControlLogix PAC, opnås en integreret drevløsning på EtherNet/IP.

Med tilføjelse af Kinetix 6500-drevet kan EtherNet/IP integrere drev med høj ydelse, I/O, smartaktuatorer og alle andre enheder, der er tilsluttet via EtherNet/IP, hvilket bidrager til at reducere systemomkostningerne og forbedre systemets ydelse og brugervenlighed. Linear og Device Level Ring (DLR)-topologier understøttes fuldt ud via den indbyggede switch.

PowerFlex 755 med indbygget Ethernet-port opdateres så den understøtter CIP Motion. Derefter bliver konfiguration, programmering, idriftsættelse og vedligeholdelse udført ved hjælp af motionprofiler og instruktionsæt i RSLogix 5000-software. Dermed er det muligt at skabe en fælles løsning til PowerFlex 755 frekvensomformer og Kinetix 6500 servodrev. Ved at tilføje PowerFlex 755 kan Integrated Motion nu bruges til at styre drev fra 0,75 kW til 450 kW.

Den seneste version af RSLogix 5000 software indeholder mere end 30 nye produkter, inklusive support af integreret motion på EtherNet/IP, ControlLogix L73 og ControlLogix L75 PAC’er, Kinetix 6500-servodrev og PowerFlex 755 AC drev samt yderligere rapporterings- og sikkerhedsfunktioner. Disse nye funktioner gør programmering og konfigurering nemmere og letter vedligeholdelse og fejlfinding på styre- og informationssystemer.

tøtte