Vækstvirksomheder skifter teleselskab
Folkene bag Firmafon mener, at de store teleudbydere sidder fast i fortiden og leverer et uigennemsigtigt, unødigt svært produkt til især små og mindre virksomheder
Del artiklen på Det er der mange vækstvirksomheder som Boliga og e-conomic, der giver dem ret i.Siden Firmafon først åbnede for telefonerne i efteråret 2009 er omkring 80 procent af kunderne kommet fra it- og iværksættermiljøerne. Det skyldes, ifølge medstifter Niklas Stephenson, at netop den type virksomheder kendetegnes ved et at have teknisk overblik kombineret med en lyst til at prøve nyt.
- Sjovt nok har vi bygget Firmafon til de små og mellemstore virksomheder, der ikke nødvendigvis har tid eller lyst til at sætte sig ind i de uigennemskuelige ordninger, der ellers tilbydes i erhvervstelefonien. Men det har vist sig, at det er dem, der lever af at sætte sig ind i svære systemer, der først sætter pris på en simpel løsning.
- De ser, hvor rådden branchen er blevet, og, at vi udnytter teknologien til at gøre livet lettere og ofte billigere for vores kunder, siger Niklas Stephenson, Produktchef og medstifter i Firmafon.
Firmafon blev stiftet, fordi Niklas på et tidspunkt havde brug for et omstillingssystem, men ikke kunne finde et, der gav mening. Løsningerne var dyre, priserne umulige at gennemskue, og teknisk set virkede det ikke med mobiltelefoner.
I stedet byggede han med en ven det system, der ligger til grund for den nuværende forretning. Hos Firmafon kan alt styres fra en hjemmeside; lige fra indkøb til indstilling til betaling, og der er ingen binding, ingen hardware og mulighed for at koble telefoner med abonnement fra andre teleselskaber på. Samtidig er priserne for systemet fast per tilkoblet medarbejder.
- Vi talte længe om forskellige prismodeller, men besluttede i sidste ende, at man får hele pakken for en fast pris. Vi har ikke en masse specialiserede features med tilhørende tilkøbspriser, netop fordi vi vil være gode til de små og mellemstore virksomheder.
- De får nu et produkt, som langt de fleste kan tilpasse til deres specifikke behov uden at bruge en masse mandetimer på det. Desuden kan de se præcis, hvad de bruger på telefoni, og ikke bare bevistløst betale en meterlang regning hver måned, siger Peter Engelbrecht, Direktør for Firmafon.
fortsættes....
Næste skridt for Firmafon er at få produktet ud til alle de virksomheder, der ikke nødvendigvis selv opsøger nye muligheder, selvom man dybest set er utilfreds med sin telefonudbyder. Her er der, ifølge Peter Engelbrecht, især to udfordringer.
- Vi skal kunne overbevise vores fremtidige kunder om, at man faktisk godt kan få overskuelig telefoni uden bindinger eller sære afregninger til en konkurrencedygtig pris. Her skal vi ud og slå hul på de forskellige faggrupper, for vores erfaring er, at vi hurtigt bliver anbefalet af dem, der prøver os, siger Peter Engelbrecht.
Han fortsætter:
- Den anden og sværere udfordring er at overbevise folk om, at det ofte kan betale sig at købe telefoner kontant i stedet for på afdrag og via binding, for her har vi alle en tendens til at smide fornuften ud, når vi ser en skinnende ny iPhone &til 1 krone&.
Firmafons omstilling fungerer heldigvis med alle udbydere.
- Vi håber virkelig, vi med tiden kan få folk fri af af deres bindinger og opfattelse af, at alle teleselskaber er ude på at snyde dem, for der er ingen grund til, at telefoni ikke skal være let og overskueligt, forklarer Peter Engelbrecht.
- hawin