Skoleelever og TDC Group går sammen om at styrke det digitale fællesskab

Skoleelever og TDC Group går sammen om at styrke det digitale fællesskab

Digital dannelse står som et centralt fokusområde for at sikre trivsel og bekæmpe mobning i det moderne samfund. Derfor oplever mange elever også de negative sider af sociale medier med deling af private billeder og hadesider på Facebook

Del artiklen på

Udviklingen kalder på handling, og den traditionelle tilgang med overvågning og forsøg på at styre eleverne online har spillet fallit. I stedet viser forskning, at peer-to-peer-metoden, hvor elever underviser andre elever i at begå sig med respekt for hinanden, kan være et langt mere effektivt værktøj mod digital mobning.

Derfor vil Danske Skoleelever og TDC Group nu lancere et nyt samarbejde, som har til formål at sætte fokus på elevernes trivsel og fællesskaber på de digitale medier. Indsatsen skal have fokus på inddragelse af eleverne, så de selv er med til at udpege løsninger.

- Det er fedt, at Danske Skoleelever med dette samarbejde kan bidrage med noget af det, vi er allerbedst til, nemlig elev-til-elev formidling, som vi har haft stor succes med i årevis. Det handler netop om at finde måder til at udbygge og understøtte det gode digitale fælleskab med udgangspunkt i elevernes egne oplevelser og erfaringer, siger Jens Vase, der er formand for Danske Skoleelever

Med baggrund i den netop offentliggjorte aktionsplan fra Undervisningsministeriet, Alle for én mod mobning, vil TDC Group og Danske Skoleelver søsætte et flerårigt samarbejde, hvor eleverne deltager aktivt i at udforme og udbrede værdier, normer og digitale kompetencer.

- Den digitale dannelse er helt afgørende for, at børn og unge kan begå sig fornuftigt og trives i vores moderne samfund. Vi ser Danske Skoleelever som en virkelig stærk partner i denne indsats, og vi håber med dette samarbejde at få gjort op med online mobning og i stedet bringe mennesker tættere sammen, fortæller Benjamin Alberti, der er CSR-chef i TDC Group.

Indsatsen kommer blandt andet til at indebære elev-til-elev kodeks samt et digitalt kørekort, som tager udgangspunkt i gode online vaner hos eleverne.

- lb