102 millioner tilkoblede enheder markerer vækst for Internet of Things i Norden

102 millioner tilkoblede enheder markerer vækst for Internet of Things i Norden

En ny rapport fra TeliaSonera og Arthur D. Little forudser, at der vil være næsten fire tilkoblede enheder per person i Norden i 2018, hvilket sammenlagt udgør 102 millioner tilkoblede enheder

Del artiklen på

Internet of Things er et marked i hastig vækst, og udviklingen inden for tilkoblede biler, intelligente hjem og telemedicin forventes at medføre vækst i markedet for IoT-løsninger med 23 procent årligt frem til 2018, hvor markedet samlet set vil udgøre 9,1 milliard euro. Det skriver TeliaSonere og Arthur D. Little i en ny rapport der tager pulsen på markedet for forbundne enheder.

- Internet of Things vokser hastigt i Norden; det er de tidlige stadier af en revolution, som vil transformere vores samfund, erhvervsliv og måden, vi lever på. Fra et kundeperspektiv vil det medføre nye måde at holde vores boliger sikre, mere effektivitet, lettilgængelige transportsystemer såvel som forbedret sundhedspleje. Det vil også skabe nye muligheder for nordiske virksomheder i forhold til at lancere innovative produkter og services, som vil have stor indflydelse på tværs af brancher, siger Hans Dahlberg, head of TeliaSonera Global M2M Services.

- Vi tror på, at Internet of Things vil blive ved med at ruske op i gamle værdikæder og service-modeller. At gribe mulighederne er nøglen til at sikre fremtidig konkurrenceevne i alle industrier,” siger Martin Glaumann, Partner i Arthur D. Little.

Derfor vokser IoT i Norden

2015-udgaven af Connected Things-rapporten, som er udarbejdet af teleoperatøren TeliaSonera og det globale management-konsulenthus Arthur D. Little, forudser, hvordan IoT-services vil udvikle sig i forskellige brancher, ligesom tilkoblede forbrugerenheder lige nu oplever hastig vækst. Denne udvikling drives af tilgængelige priser for enhederne og en eksplosion af brugerorienterede services og applikationer, høj penetration af smartphones og høje netværkshastigheder i Norden. Inden for sundhedspleje er potentialet for at redde liv og for markant at kunne reducere omkostninger årsager til innovation. På samme måde er forbedret sikkerhed og bekvemmelighed incitament for, at bilproducenter og forbrugere sender flere tilkoblede biler på gaderne hjulpet på vej af regulatoriske og politiske forhold.

Fra fjernkontrol til selvstændigt tænkende tilkoblede enheder

- IoT gør det muligt for tredjepartsvirksomheder at udnytte information fra tusindvis af tilkoblede enheder til at lancere nye innovative services. Eksempelvis kan information om bilers tilstand og hvordan de køres hjælpe med at reformere forretningsmodeller inden for forsikringsbranchen og værksteder; det er et fundamentalt skift i, hvordan disse brancher opererer,” siger Hans Dahlberg.

Parallelt med udviklingen forventes tilkoblede enheder i højere grad at kommunikere med hinanden, hvilket vil muliggøre endnu mere avancerede services. Tilkoblede biler vil forandre mobiliteten via intelligente transportsystemer. Inden for sundhedspleje medfører det, at patienten sættes endnu mere i centrum på tværs af institutioner og behandlere. Tilkoblede bygninger og intelligente hjem vil gradvis blive til intelligente byer.

- De før adskilte økosystemer vil smelte sammen til fuldt integrerede systemer, hvor samspil er nøglen til at høste det fulde potentiale for IoT,” konkluderer Martin Glaumann.

Om rapporten

TeliaSonera og Arthur D. Little er gået sammen for at præsentere indsigter fra IoT-udviklingen i Norden og dermed sætte fokus på de markante fordele for individer og de store muligheder for private og offentlige organisationer. Rapporten dykker ned i tre segmenter, som vil have stor indflydelse på den måde, vi lever på i Norden: Connected Vehicle, Connected Building and Connected People.

-lb