Atea køber Axcess
Atea har i dag offentliggjort købet af Axcess, som betyder, at Atea-koncernen udvides med 200 nye medarbejdere og tilføres en kommende årlig omsætning på cirka 700 millioner kroner
Del artiklen påMed købet af Axcess skaber Atea Nordens største kompetencecenter med mere end 500 specialister inden for netværks-, sikkerheds-, kommunikations- og datacenterløsninger. For kunderne betyder opkøbet, at Atea nu kan tilbyde endnu stærkere løsninger og kompetencer. Efter opkøbet beskæftiger Atea Danmark herefter over 1.550 medarbejddere der vil generere en omsætning på mere end 6 milliarder kroner.
Administrerende direktør Morten Felding, Atea A/S fortæller, at de med sammenlægningen sikrer, at Atea kan tilbyde sine kunder markedets bedste løsninger. På den måde kan Ateas nuværende kompetencer inden for de relevante områder indgå i den nuværende Axcess-organisation, der hermed fordobles til mere end 1,2 milliard kroner i omsætning.
"Værdien af Axcess’ indtræden i Atea, kombineret med Ateas nuværende kompetencer, er uvurderlig. Vi har valgt at bibeholde Axcess’ navn for at udnytte det stærke brand, det er i dag. Sammen kan vi tilbyde endnu stærkere løsninger og rådgivning på områder, som står højt på vores kunders ønskeliste, nemlig netværk, sikkerhed, kommunikation samt løsninger til datacentre,” siger Morten Felding.
Administrerende direktør Stig Abildsø fra Axcess, ser Axcess og Atea som det bedste match, han har set i hans tid i it-branchen.
"Vores kompetencer komplementerer hinanden fuldstændig. Axcess har på 14 år skabt Danmarks største Cisco-partner, og det kommer nu Ateas kunder til gode. Mine kolleger og jeg ser frem til at rykke sammen med Atea og få adgang til Ateas kundegruppe, og vi glæder os samtidig til at blive del af en virksomhed med kompetencer, der dækker bredt over it-infrastruktur,” siger Stig Abildsø.
-lb