Historisk dom: OpenAI dømt for misbrug af musik i Europa
Retten i München har som den første i Europa dømt en ai-tjeneste for at krænke ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. dommen falder over OpenAI, firmaet bag ChatGPT, og er ifølge koda et vigtigt skridt for at sikre, at musikskabere modtager en retfærdig betaling, når deres musik bliver brugt af ai-tjenester
Del artiklen påAf Lars Bennetzen
Den tyske rettighedsorganisation GEMA har vundet et søgsmål mod OpenAI, efter retten fandt, at den amerikanske tech-virksomhed ulovligt har gengivet beskyttede sangtekster fra tyske sangskrivere uden licens eller betaling. Sagen blev anlagt af GEMA den 14. november 2024 på vegne af sine mere end 100.000 medlemmer.
Dommen slår dermed fast, at OpenAI uden tilladelse har brugt GEMA’s repertoire.
- Det er en historisk dom. For første gang slår en europæisk domstol fast, at ai-tjenester skal have tilladelse og betale for at bruge rettighedsbeskyttede sangtekster, siger juridisk og politisk direktør i Koda, Nicky Trebbien.
Koda ser dommen som en bekræftelse af argumenterne i deres eget søgsmål mod ai-musiktjenesten Suno, som de sagsøgte i sidste uge. Søgsmålet er rejst for at stjæle danske kunstneres musik, deriblandt sangtekster og musik af Aqua, D-A-D, MØ og Christopher.
- Det er et vigtigt skridt for at sikre, at musikkens skabere får en retfærdig betaling, når deres værker bliver brugt af ai-tjenesterne. Hvis tech-giganterne vil bruge sangtekster og musik i deres tjenester, må de selvfølgelig indgå en licensaftale, så der kommer penge tilbage til de musikskabere, de står på skuldrene af, siger Nicky Trebbien.
- Vi har sagsøgt Suno, fordi de helt kynisk har stjålet danske sangtekster og musik og bruger det til at generere ny musik. Det er ikke bare ulovligt, det ødelægger økonomien i dansk musik, og det er en trussel mod vores fælles kultur. Derfor er det opløftende, at vi i dag har fået en dom, der understøtter Kodas søgsmål, nemlig at ai-virksomheder, der bruger og gengiver sangtekster i deres tjenester, skal betale for det, siger Nicky Trebbien.