It skal være en forlængelse af brugeren
Intel ser en fremtid, hvor it skal kunne se, høre og føle, være smart og forbundet og en forlængelse af brugeren
Del artiklen påIntel har ikke slækket på ambitionerne over årene. På deres årlige udviklerkonference, IDF 2015, i San Francisco fortalte Brian Krzanich, CEO hos Intel, om deres vision for fremtiden.
- Computing er over alt. Alt er gennemsyret af computere og it, og uanset hvad vi gør, er computeren og computeroplevelsen med os, sagde Brian Krzanich under hans keynote på IDF 2015.
Han fortæller videre, at ud fra den tese har Intel dannet tre antagelser, som han vurderer, kommer til at danne grundlaget for fremtidens it-udvikling, og som er pejlemærker for Intels forskning og udvikling i årene fremover.
Sensification giver syn, lyd og følesans
Ifølge Brian Krzanich har computeroplevelsen ændret sig markant over tiden. Oprindelig var den begrænset til brugerens computer. Med tiden kom der berøringsfølsom skærm, men det mener han så også var toppen af poppen.
- Vi vil have, at enhederne skal opføre sig mere som mennesker. De skal reagere i real-tid, og en oplevelse skal ikke starte med, at du klikker på en knap, siger Brian Krzanich.
Det skal Intels nye teknologi, Intel Realsense Technology, være med til at gøre til en realitet.
- Med Intel Realsense vil vi godt bringe teknologien tættere på brugerne. På sigt skal det være muligt at tale til din enhed, som du taler til et menneske uden først at skulle klikke på en knap. For eksempel vil du kunne sige ”hey Cortana, spil min musik”, uden først at skulle aktivere din enhed – den skal hele tiden lytte efter dig, fortæller Brian Krzanich, og fortæller, at det at sikre, at der ikke er forsinkelser af nogen slags, når du skal interagere med dine enheder, ikke er en specielt let opgave.
Intel Realsense er dog langt fra kun en fremtidsvision, det er en teknologi, der er klar nu, og sammen med Google Project Tango har Intel udviklet den første prototype på en smartphone baseret på Intel Realsense.
Brian Krzanich fremviste, hvordan det var muligt i real-tid at lave en 3D-scanning, både af enkelte objekter og af et rum.
- Teknologien skal naturligvis forfines lidt, men det er i praksis nu muligt at scanne miljøer, bygninger, kontorer og mennesker med en smartphone. Tænk på hvad det kan blive udviklet til i fremtiden, siger Brian Krzanich.
Et andet sted, Intel Realsense allerede har vundet indpas, er på robotområdet, hvor servicerobotter udstyret med teknologien hjælper hotelkunder. Her henter og bringer robotter ting til kunderne, de navigerer autonomt rundt på hotellet og sikrer, at de ikke støder ind i noget eller nogen.
Smarte og forbundne enheder
Den anden af Intels antagelser handler om, at teknologien skal bringe den fysiske og digitale verden sammen. I en vis grad hænger det meget sammen med den forrige antagelse, for her skal omgivelserne gøres intelligente og bevidste om din tilstedeværelse.
- Vi skal have rum, der ved, når du er i dem og automatisk tænder lyset, og som automatisk åbner og låser rummet. Men det skal være så meget mere, fortæller Brian Krzanich og fremviser herefter et par produkter, der er udviklet netop for at bringe den digitale og fysiske verden tæt sammen.
Det første er et spejl, der allerede i dag er placeret i en lang række butikker i USA. Spejlet gør, at du virtuelt kan prøve forskellige stykker tøj på, skifte farve på dem og naturligvis sammenligne dem.
- Vi har set den slags teknologi før, men der skulle du dels stå helt stille og i en bestemt position. Nu følger det ny spejl dine bevægelser, du kan se dig selv fra forskellige vinkler, og du kan optage og dele videoer med dine venner, hvis du vil have deres mening om det tøj, du overvejer at købe, siger Brian Krzanich og fortæller, at det intelligente spejl hedder Memoni.
Et andet eksempel på, hvordan de to verdener smelter sammen, er en intelligent alarm på bilens barnesæde. Den alarm vil alarmere dig, hvis du forlader din bil, og dit barn stadig sidder i sædet. Det virker simpelt, men teknologien er først nu kommet frem, og den vil være med til at redde mange barneliv fremover.
Endelig viste Brian Krzanich en såkaldt ’Vending Machine’, altså en maskine der kan levere te, kaffe og så videre. Den er baseret på Intel Realsense, og den lærer sine brugere at kende. Det betyder, at når du kommer over til den, vil den vise dig billede af de ting, den ved du kan lide, og derved gøre det lettere for dig at bestille præcist det, du gerne vil have. Endelig er det heller ikke nødvendigt at røre ved maskinen – de opfatter hvor du peger, og derved behøver du ikke spekulere på eventuelt at blive smittet af andre brugere af maskinen.
En forlængelse af brugeren
Den sidste af Intels antagelser handler om, at de fysiske omgivelser skal blive levende sammen med brugeren, for eksempel når du bruger wearables.
- Wearables vokser eksplosivt. Sidste år så vi således en vækst på dette marked på ikke mindre end 175 %, og det får os naturligvis til at tænke på, hvor vi skal tage wearables hen næste gang, siger Brian Krzanich.
Men her er Intel på banen med deres Curie-processor, noget som Intel selv betegner som en revolution i størrelse og anvendelse.
- Vi kan bruge Curie til at digitalisere f.eks. sport, og derved bliver wearables pludselig ikke kun noget, du har på kroppen, men noget som er en del af det udstyr, du bruger til at udøve din sport med, siger Brian Krzanich.
Men endnu mere spændende er de wearables, som kan bruges i virksomhederne, for eksempel et sikkerhedsarmbånd. Med det på vil der automatisk blive låst op for f.eks. computere, når du er i nærheden af dem, uden du skal indtaste logindetaljer.
Skulle sikkerhedsarmbåndet blive mistet, så forsvinder linket mellem armbåndet og login automatisk, så et stjålet armbånd ikke kan bruges til at logge ind på computeren med.
- Mulighederne er mange, og vi har kun lige kradset i overfladen. Vi kommer til at se mange flere anvendelsesmuligheder for wearables i fremtiden, og med Curie bliver der endnu flere ting, som producenterne kan, slutter Brian Krzanich.