IT-specialist fylder 25 år
Delfi Technologies A/S kan nu fejre 25 år, som anerkendt og innovativ IT- distributør
Del artiklen påDe sidste 25 år er gået stærkt for den innovative IT-virksomhed Delfi Technologies, der blev registreret som virksomhed den 1. november 1988.
Virksomheden startede med få ansatte, men kundestrømmen er i vækst - og det samme er Delfi. Virksomheden er blevet udvidet med kontorer i Sverige, Norge, Vietnam og USA og næsten 100 ansatte på verdensplan.
Distributøren leverer løsninger til detailhandlen inden for datafangst, stregkode udstyr, Point of Sale udstyr og support samt udvikling af software applikationer der blandt andet holder styr på forretningsområder som blandt andet supply-chain og logistik.
Virksomhedens mission er, at give partnere konkurrencefordele med procesoptimeringer og innovative effektiviseringer via udnyttelsen af nyeste teknologier. Distributøren tilfører deres produkter ekstra værdi i form af knowhow og kundespecifikke it-løsninger.
- Hos Delfi har vi formået at holde fokus på vores kernekompetencer, og trods hårde økonomiske tider og finanskrisen, er vi vokset gennem de seneste år, siger administrerende direktør, Palle Svendsen, Delfi Technologies A/S.
I august 2012, valgte man at opdele Delfi Technologies i to divisioner, ISP Division og Breece Divison. Ved at opdele virksomheden kunne man målrette arbejdsindsatsen overfor de to fokusområder i hver deres division.
ISP division (Innovative Solutions and Products), har fokusområde inden for datafangst, stregkode udstyr, Point of Sale udstyr, support samt udvikling af software applikationer til disse forretningsområder.
Konceptet Breece System, der er udviklet af Delfi Technoliges A/S, er nu med installationer i flere end 325 detailbutikker.
-hawin