Scandic Hotels vælger TDC som leverandør
Hotelkæden Scandic Hotels indgår kontrakt med TDC om levering af bredbånd til kædens kontorer og hoteller, der bindes sammen i et WAN-netværk
Del artiklen på- It-brugere stiller i dag højere krav til teknik. Det gælder ikke mindst dem, der er hotelgæster.
- Scandics store krav til stabilitet, ydeevne og funktionalitet i kombination med deres geografiske tilstedeværelse i Norden og Europa matcher TDC godt, siger koncerndirektør Jens Munch-Hansen fra TDC Nordic.
Løsningen omfatter 160 hoteller fordelt over de nordiske lande samt Tyskland, Holland, Belgien og Polen.
- I TDC ser vi frem til, at vi sammen med Scandic Hotels giver både gæster og medarbejdere en fleksibel og driftsikker kommunikationsløsning, fortæller Jens Munch-Hansen.
Kontrakten løber i fem år og har en værdi af næsten 60 millioner kroner. Dermed forlænger Scandic Hotels sin aftale med TDC.
-hawin