Skyen flytter it-magten væk fra it-chefen

Paradigmeskift. Flere og flere tjenester flytter over i skyen, og det betyder, at it-chefens rolle kommer til at ændre sig drastisk de kommende år. Det forudsiger Interoutes danske direktør, Jesper Aagaard

Del artiklen på

Den traditionelle indkøbs- og levereringsmodel for it-tjenester med rigide procedurer og stramt styrede service level agreements bliver mere og mere forældet. De komplekse B2B-tjenester bliver i fremtiden enkle og som ethvert andet produkt på hylden. Udviklingen betyder, at det ikke altid vil være it-chefen, som er den ansvarlige for indkøbet af it. I stedet flytter magten over til firmaets operative chef, som takket være forenklingen kan købe sine egne løsninger.

-Når man kan købe komplekse it-løsninger direkte fra butikshylden i skyen, og når man ikke længere behøver at have egne servere og systemer, så er it-chefens gamle funktion efterhånden udspillet, siger adm. direktør Jesper Aagaard, Interoute Denmark.

Tjenester i skyen driver væksten

Og Jesper Aagaard ved, hvad han taler om. Interoute ejer og driver Europas største private sky. I 2012 øgede virksomheden sine indtægter med 12 procent sammenlignet med samme periode i 2011. Indtjeningen steg med hele 140 procent. Ifølge Jesper Aagaard er det fortsat stærk efterspørgsel på tjenester i skyen, som driver væksten, og her er Interoute en førende aktør i udviklingen.

Jesper Aagaard forudser, at it i langt højere grad bliver en del af virksomhedens strategi frem for at være betragtet som en udgift. Vil dette gøre it-chefen overflødig? Nej, mener Aagaard, men han får en anden og mindst lige så vigtig rolle.

-Det er på tide, at it-chefen skifter ham og går fra at være indkøber og vedligeholder af egne it-netværk til at have en mere strategisk rolle. It-chefens budget vil fremover blive en del af virksomhedens forretningsstrategi og ikke blot et vedligeholdelsesomkostningsbudget. Med en omskrivning af et gammelt royalt udtryk: ”It-chefen er død – længe leve it-chefen”!

Jesper Aagaard vurderer, at 25 procent af alle servere i 2015 vil blive solgt via it-service leverandører sammenlignet med blot fem procent i dag. Salgsstrukturen kommer til at se helt anderledes ud om fem år, hvor sælgerne i højere grad bliver løsningsarkitekter, og løsningerne skal købes i skyen.

Interoute er førende i udviklingen af tjenester til skyen og driver udviklingen gennem selskabets virtuelle datacenter (VDC) og den tilhørende webbutik CloudStore.

-Branchen har brug for et paradigmeskifte, og hos Interoute arbejder vi benhårdt på at forenkle kundernes indkøb af komplekse ydelser via vores CloudStore på en langt mere simpel måde, end hvad man hidtil har set i branchen. Traditionelt har det ofte været sådan, at det kræver en masse manuelt arbejde at få den stadigt mere sofistikerede teknologi til at fungere. Det paradigme er vi godt i gang med at ændre på, siger Jesper Aagaard.