Nyt virksomhedsråd skal fremme IT-sikkerheden i dansk erhvervsliv

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen har i dag nedsat Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed, der skal komme med konkrete anbefalinger til at styrke IT-sikkerheden og ansvarlig datahåndtering i danske virksomheder

Del artiklen på
I en pressemeddelelse fortæller Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen om baggrunden for Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed:

- Dansk erhvervsliv er i disse år i gang med en digital omstilling, hvor større og større dele af forretningen bliver digital. Hvis vi skal realisere Danmarks digitale vækstpotentiale, er det afgørende, at IT-sikkerheden og håndteringen af data styrkes – særligt i de små- og mellemstore virksomheder. Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed skal give konkrete anbefalinger til at skabe bedre digital tillid og sikkerhed.

Hver fjerde danske virksomhed øgede sidste år sine investeringer i IT-sikkerhed og godt en tredjedel af de danske virksomheder har i dag en egentlig IT-sikkerhedspolitik. Det placerer Danmark på en 9. plads i EU.

Samtidig udsættes danske virksomheder i stigende grad for IT-kriminalitet, og det gør det nødvendigt, at virksomhederne i fremtiden kan håndtere og beskytte forretningskritiske og personfølsomme data.

Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed skal derfor også se på, hvordan en høj IT-sikkerhed, ansvarlig dataudnyttelse og datahåndtering kan blive egentlige konkurrenceparametre for danske virksomheder og derigennem skabe vækst og beskæftigelse.

Formand for Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed Per Palmkvist Knudsen udtaler:

- IT-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering skal helt ind i kernen af de danske virksomheder, også de små, og være en af ledelsernes topprioriteter. Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed skaber en helt ny mulighed for at få virksomhedernes ønsker og forslag til, hvordan dette bedst opnås.

Emnet digitalisering og IT-sikkerhed vil også blive berørt, når erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen torsdag den 17. marts deltager i to arrangementer. Her skal ministeren blandt andet holde oplæg på Dansk ITs konference i Aarhus; ”Offentlig digitalisering 2016 - Danmark på vej mod d-land” og på IT-branchens årsmøde på Børsen.

Fakta om Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed

Rådet består af 13 personer, der alle er valgt ud fra deres faglige indsigt i IT-sikkerhed i erhvervslivet og deres viden og erfaring med forretningsudvikling og digitalisering.

  • Per Palmkvist Knudsen (formand) IT-direktør i JP/Politikens Hus

  • Ann Harkjær Frederiksen, økonomichef i Svend Frederiksen Maskinfabrik

  • Annette Falberg, branchedirektør i DI Handel

  • Charlotte Petersen, Director, Cyber Risk Services, Deloitte

  • Claus Bak Petersen, CEO hos Auditdata

  • Ingrid Colding-Jørgensen, IT–sikkerhedsspecialist

  • Jacob Herbst, Chief Technical Officer (CTO) hos Dubex A/S

  • Lars Neupart, Director KMD

  • Louise Caroline Mogensen, Vicedirektør i Finansrådet

  • Marianne Dahl Steensen, Adm. dir. i Microsoft Danmark

  • Max Gersvang Sørensen, Data Protection Officer (DPO) i LEGO

  • Merete Søby, Adm. dir. hos Hitatchi Data Systems Denmark

  • Rasmus Theede, Formand for Rådet for Digital Sikkerhed

- lb