Tab af data sætter rekord
2015 tegner til at blive et rekordår for tab af fortrolige data. En analyse af sikkerhedshændelser med datatab i de første ni måneder viser, at der var 3.006 hændelser
Del artiklen påDet er den hidtil største mængde rapporteret i de første ni måneder af et år siden 2011. Tallene er fundet af sikkerhedsfirmaet RiskBased Security.
Mængden af tabte dataposter satte derimod ikke rekord. Her blev der registreret 366 millioner dataposter mod over en milliard i de første ni måneder af 2014.
Den hyppigste årsag til datatab er hacking. Blot seks hacking-angreb førte til tab af 220 millioner dataposter.
99 organisationer rapporterede flere hændelser med tab af data i de første ni måneder i år. 21 af dem var offentlige myndigheder, 20 tilhørte uddannelsessektoren.
- lb