Ericsson skal udvikle transportnetværkt for Hi3Gs 5G i Danmark
Svenske Ericsson har fået til optage at modanisere Hi3Gs netværk med 5G-parate routere over de næste 3 år. Ca. 1,3 millioner abonnenter i Danmark vil få glæde af den nye teknologi
Del artiklen påAf Lars Bennetzen
Teleselskaber Hi3G, som vi primært kender som 3, har valgt Ericsson til at modanisere deres transportnetværk med 5G-parate routere i Danmark, over de næste 3 år.
Projektet kommer blandt andet til at betyde, at der vil blive implementeret Router 6000 hardware, software og kundesupport. Dette skal gøre Hi3Gs netværk klar til de fremtidige 5G-krav, og understøtte en markant forøgelse af antallet af forbundne enheder på netværket.
Udrulningen vil starte i løbet af efteråret 2018 og udvider Ericssons eksisterende partnerskab med Hi3G. Den store teleudbyder har allerede haft et længere forhold til Ericssons MINI-LINK, der har det samme håndteringssystem som Router 6000-serien.
Router 6000-serien svarer direkte på operatørens udfordringer med en eksponentielt voksende datatrafik og stadigt stigende mængde af forbundne enheder.