ID2ME klar med opdatering og international ekspansion

ID2ME klar med opdatering og international ekspansion

Danmarks nye smartphone, ID1, får en stor softwareopdatering på baggrund af brugerfeedback. Samtidig lancerer ID2ME den nye Android-baserede smartphone på det tyske marked som det første internationale marked

Del artiklen på

ID2ME blev lanceret på det danske marked i januar med en strategi om at involvere brugerne og med internationale ambitioner. Nu er Danmarks nye smartphone brand klar med en softwareopdatering, som blandt andet indeholder bedre kamerafunktion og i det hele taget en mere lækker brugeroplevelse. Samtidig bliver prisen sat ned, og telefonen kan købes direkte fra ID2MEs webshop.

- Vi har lyttet til brugerne og er stolte af at kunne præsentere et endnu bedre design og en mere personlig og lækker brugeroplevelse med den softwareopdatering, der netop er rullet ud på ID1, siger Christina Agger, CEO og grundlægger af ID2ME.

Den nye softwareopdatering indeholder blandt andet en forbedret kamera- og videofunktion og nye ikoner til hovedkategorierne. Samtidig får brugerne nu mulighed for at finindstille reaktionstiden i navigationen, så man kan navigere mellem apps i eget tempo.

International ekspansion

ID2ME har netop lanceret ID1 i Tyskland som det første internationale marked efter Danmark. I Tyskland, som er et overvejende Android-marked, vil ID1 forhandles via webshop til en pris på EUR 399.

- Tyskland er for os oplagt som det første internationale marked, da mere end 70 % af tyskerne i forvejen har en Android smartphone, og markedet er markant større end i Danmark. Tyske forbrugere har historisk set et positivt købsmønster med online shopping, og derfor har vi valgt at sælge ID1 via ID2MEs tyske webshop, siger Christina Agger.

ID2ME forventer at lancere i minimum et andet marked i 2016.

Mere information:

ID1 er ID2MEs første smartphone, som er baseret på Android-platformen. ID2ME har produceret egen hardware og udviklet sin egen interface, som ligger oven på Android-systemet og som gør det nemmere for brugeren at finde sine favoritapps, relationer og søge inspiration på sin smartphone. Med ID1 kan man nå sine apps ved én ’drag and release’ bevægelse fra bunden af skærmen. Samtidig benytter vi en vibrationsteknologi, der gør, at brugeren kan føle sig frem til sine apps uden at kigge på telefonen.

ID1 kan købes i Telia og på ID2ME.com. Vejledende udsalgspris på ID2MEs webshop er 2.999 kr.

Den nye softwareopdatering indeholder:

  • Kamera- og videoforbedringer
  • Præcisionsindstillinger så man kan finindstille hastigheden i navigationen
  • Nye ikoner til kategorier
  • Animationsforbedringer
  • Grafiske forbedringer, herunder nye baggrunde
  • Generelle performance-forbedringer
- lb