Rekordhastigheder i live 5G test

Rekordhastigheder i live 5G test

Det er Telia og Ericsson der i går i Kista, Sverige, har foretaget udendørs 5G-forsøg. Her blev der opnået hastigheder på 40x det som 4G-nettet tillader

Del artiklen på

Af Lars Bennetzen

5G-teknologien er kommet et skridt tættere på udrulning efter Telia og Ericsson har kørt udendørs test på det første 5G-testsystem i Europa. Afprøvningen fandt sted i Kista, Sverige, og viste de muligheder som 5G-nettet har i et levende miljø på et live netværk. Testen inkluderede hastigheds- og latency-test. Systemet brugte 800 MHz af spektret i 15GHz-båndet.

Under testen blev topydelser på 15 gitabit/bruger og en latency på under 3 millisekunder opnået. Dette er mere end 40 gange hurtigere end de nuværende maksimale hastighed som kan onås på 4G-nettet.

De højere hastigheder og lavere latency som 5G leverer, forberdrer de eksisterende tjenester og åbner op for helt nye måder at bruge nettet på, nye ydelser og innovationer, og det skaber nye økosystemer og forretningsmuligheder herunder kommunikation og Internet of Things, både til virksomheder og private.

Et vigtigt aspekt af 5G-teknologien er også en bedre netværksydelse når det kommer til kapacitet og strømforbrug.

Der forventes ikke nogle større udrulning af 5G-netværk før i 2020, men udvikling af før-kommercielle produkter og test af netværk kører løbende. Et partnerskab mellem Telia og Ericsson er derfor yderst vigtige, for de er med til at presse udviklingen yderligere, skriver Ericsson i en pressemeddelelse.