Telenor bedst til at håndtere forandringer
Danmarks første CPH Change Award blev i dag uddelt til et teleselskab under forvandling
Del artiklen påVerden forandrer sig hele tiden og det gør kravene til de danske virksomheder og offentlige organisationer også. Alle skal være godt forberedte på ændringer i marked, lovgivning og interne forhold - for de kommer. Både i den private og i den offentlige sektor.
70% af alle forandrings-initiativer slår fejl, viser analyser fra bl.a. McKinsey, Prosci og change management specialisten Rick Maurer. Mange forandringer kører nemlig igennem organisationerne, før de nye rutiner bliver gode vaner – og inden de forventede gevinster kan realiseres.
Den nye CPH Change Conference 2016, som blev holdt i København i dag, satte fokus på vellykkede forandringsprocesser i virksomheder i Danmark. Samtidig blev det bedste projekt kåret til den første CPH Change Award.
Telenor har skabt succes
Det er første gang, at CPH Change Award uddeles. Vinderen blev teleselskabet Telenor efter et tæt opløb med dagligvare-giganten Coop og forsikringsselskabet Codan.
- Telenor gennemfører en meget stor forandringsproces, der omfatter hele organisationen, it-systemerne, kunder og leverandører. De positive resultater kan mærkes nu. F.eks. er medarbejder tilfredsheden øget til 79 ud af 100 mulige point, og 84% af Telenors ansatte siger, de er stolte af at arbejde for virksomheden, lød juryens motivering.
Den blev præsentere faf Kim Tidemann Jørgensen, Vice President Business Development i KMD. Han var en af de 7 jury-medlemmer, som havde den svære opgave at kåre årets bedste change management projekter i Danmark.
Telenors ”Optimus Prime” proces blev indledt i 2014 og skar bl.a. 80 pct. af Telenors hidtidige produkter fra. Over en million danske Telenor kunder fik nye produkter, og de fire salgskanaler blev integreret med hinanden. For kunderne betyder det en ensartet høj serviceoplevelse, uanset om de kontakter Telenor via internet, telefon eller via teleselskabets fysiske butikker.
Forandringer er i vækst
CPH Change Conference skal være årets store samlingspunkt for en branche, der er i vækst. Den består af såvel store internationale konsulent-giganter som små danske specialister.
Change Management – eller på dansk ’Forandringsledelse’ – har været en etableret disciplin siden slutningen af 1990erne. Siden da er principperne i og nødvendigheden af en styring af ændringer i organisationer blevet anerkendt af flere og flere topledere.
Change Management er at håndtere forandringer eller endnu vigtigere virkninger af forandringer. Både på enkeltpersoner på alle planer i en organisation, i forhold til kunder, leverandører og markedet.
I Danmark findes mange eksempler på vellykkede Change Management projekter. Ikke kun for vinderen af CPH Change Award, men i høj grad også de to andre nominerede. At CPH Change Conference 2016 blev mere end udsolgt viser, at behovet og interessen for forandringsledelse er meget stor i Danmark.
- Dygtig forandringsledelse er nødvendig i både det private erhvervsliv og i den offentlige sektor. Begge områder oplever konstante ændringer i struktur, arbejdsform og sammensætning i disse år. Change Management konsulenterne har travlt, fortæller professor Finn Borum fra Aalborg Universitet i København.
- lb