Virksomheder investerer markant i mobility
En ny, international undersøgelse fra Accenture viser, at virksomheder i 14 lande i disse år investerer markant i mobility.
Del artiklen påMobility – altså virksomhedsprocesser og indsatser, der har mobile enheder som deres omdrejningspunkt – bliver et stadigt vigtigere fokusområde for CIO’s over hele verden. Og noget tyder på, at vi endnu kun har set toppen af isbjerget.
I hvert fald angiver hele otte ud af ti CIO’s i en global undersøgelse fra Accenture blandt 413 CIO’s fra virksomheder i 14 lande (dog ikke Danmark), at de anser mobility som en væsentlig kilde til øget omsætning de næste tre år, og over halvdelen forventer at investere mere end en tredjedel af deres it-budgetter på mobility-relaterede investeringer i 2013.
Undersøgelsen viser også, at mere end hver tredje (34 %) har mobility som deres absolutte topprioritet for 2013, og at tre ud af fire (73 %) forventer, at mobility vil få lige så stor indflydelse på deres forretning, som internetrevolutionen fik i 1990’erne.
”Flere og flere virksomheder har fået øjnene op for, at mobility kan bidrage til øget værdi på bundlinjen, og at den øgede brug af tablets og smartphones har en række forretningsmæssige fordele såsom forbedret dialog med kunderne.
Når det er sagt, så ligger der hos mange virksomheder stadig et stort potentiale i at udarbejde en formel mobilstrategi og uddanne medarbejderne, så strategien kan udleves i praksis”, udtaler Kim Bech, der er ansvarlig for Accentures Technology Consulting-praksis i Danmark.
Ifølge undersøgelsen forventer 46 % af virksomhederne, at de vil ændre på deres interne arbejdsprocesser og organisering for bedre at kunne håndtere og udnytte de mange muligheder inden for mobility.
Tal fra undersøgelsen:
79 procent af respondenterne forudser, at mobility bliver en væsentlig kilde til øget omsætning de næste tre år.
84 procent af respondenterne forudser, at mobility vil forbedre deres dialog med kunderne de næste tre år.
34 procent angiver mobility som deres første- eller andenprioritet i 2013, imens 42 procent har mobility i top fem på prioriteringslisten.
58 procent af respondenterne angiver, at de har en nogenlunde færdigudviklet mobilstrategi, imens 23 procent af respondenterne angiver, at de har en helt færdigudviklet formel mobilstrategi. Fem procent af de adspurgte har ingen mobilstrategi
Om undersøgelsen
Undersøgelsen ’Accenture CIO Mobility Survey 2013’ er udført fra december 2012 til og med januar 2013 blandt 413 IT-ansvarlige på tværs af 14 lande (Australien, Brasilien, Kina, Finland, Frankrig, Tyskland, Indien, Italien, Japan, Mexico, New Zealand, Spanien, Storbritannien og USA).
-mo