Her brugte 3's kunder mest roamingdata i efterårsferien
Nye tal fra teleselskabet 3 viser en stigning i kundernes dataforbrug i udlandet under skolernes efterårsferie i uge 42
Del artiklen påAf Lars Bennetzen
Tal fra 3 viser, at selskabets kunder i uge 42 brugte mest roamingdata i Sverige, efterfulgt af Tyskland og Spanien.
I top fem er der ingen forandringer fra sidste år, men Grækenland er rykket op på en sjetteplads og har overtaget placeringen fra Tyrkiet. Grækenland er samtidig listens højdespringer, hvor der sammenlagt er brugt 35,6 % mere data sammenlignet med efterårsferien sidste år.
Norge ligger fortsat på en ottendeplads, mens Storbritannien og USA har byttet plads i forhold til året før og nu indtager henholdsvis niende- og tiendepladsen. Fælles for alle ti lande er, at der er brugt mere data end i samme periode sidste år.
- Mobilen er blevet den naturlige rejsemakker. Vi bruger den til alt fra navigation og restaurantanbefalinger til streaming og kontakt med familie og venner hjemme i Danmark. Derfor ser vi år efter år et meget højt dataforbrug blandt vores kunder, når de rejser i udlandet, forklarer Stefan Ring Støhrmann, Head of Network Resilience i 3.
Selvom nabolandene udgør en stor del af rejsemålene, viser roamingtallene også, at de digitale vaner fastholdes på tværs af destinationer.
- Muligheden for at bruge mobilen i udlandet på samme måde som derhjemme har ændret rejseadfærden markant. I dag forventer kunderne, at forbindelsen fungerer problemfrit, uanset om de står på en bjergtop eller er på storbyferie i Europa. Det gør ferien nemmere, at man er forbundet hele vejen, afslutter Stefan Ring Støhrmann.