MOBOTIX ansætter ny Business Development Manager for Norden
MOBOTIX forstærker nu sin position i Norden med ansættelsen af Ole Gade som ny Business Development Manager for de nordiske lande, der har stor erfaring fra sikkerhedsbranchen
Del artiklen påOle Gade, 47 år, er for nyligt tiltrådt det nordiske MOBOTIX team som Business Development Manager, Nordics. Hans fornemste opgaver bliver at udvikle nye forretningsområder, øge opmærksomheden omkring MOBOTIX' løsninger i alle de nordiske lande og samtidig skabe vækst i markederne.
Ole Gade kommer fra en stilling hos UTC Fire & Security Danmark A/S og har tidligere arbejdet for ADI gennem flere år. Han har desuden været ansat hos lokale installatører og har stor erfaring med både CCTV og adgangskontrol.
Det nordiske team forstærkes
Ole tilslutter sig det nordiske MOBOTIX team, der også inkluderer Tonny Frederiksen, der er Regional Sales Manager Nordics/Baltics/CEE/Russia+ samt Katariina Hall, der er Inside Sales Manager for Nordic+.
- Det er en stor fornøjelse at byde Ole velkommen til teamet. Han har et stort netværk i branchen, og flere af hans kontakter har allerede bedt ham lægge vejen forbi dem og vise MOBOTIX frem. Vi ser frem til at forstærke vores fokus på på Norden med en dedikeret mand på markederne, siger Tonny Frederiksen.
Ole Gade, der for tiden er ved at lægge sidste hånd på sin træning i MOBOTIX' hovedkvarter i Tyskland, ser nu frem til at komme på landevejen - der dog nok nærmere bliver landingsbaner med det geografiske område, han dækker.
- Jeg er meget glad for at have fået muligheden for at blive en del af det Nordiske MOBOTIX team, og jeg ser frem til at mødes med alle vores partnere i regionen og lave en masse spændende projekter med dem i fremtiden, slutter Ole Gade.
Ole Gade tiltrådte som Business Development Manager, Nordics den 1. marts 2018.
- lb