Skole-hjem-samtaler i HD-format
Det er ikke kun spil og underholdning, der driver internettets vækst frem mod 2020. En stor del af den øgede IP-trafik vil stamme fra videokonferencer
Del artiklen påDet viser en ny rapport fra Cisco, der forudsiger trends på internettet frem mod 2020.
Det er f.eks. videokonsultationer med lægen eller skole-hjem-samtaler, der begge klares hjemmefra uden behov for transport til en anden adresse.
- I dag oplever borgerne et voksende pres på at få mest ud af deres tid – både privat og på arbejdspladsen. Et af de steder, hvor teknologien virkelig kan gøre en forskel er gennem videokonferencer. Det ser vi allerede i dag fx i Ikast-Brande kommune, hvor de bruger video til at afvikle skole-hjem-samtaler, siger Henrik Stær, teknisk direktør for Cisco Danmark.
Ud over uddannelses- og sundhedssektoren, ses der også en øget brug af teknologien indenfor retsvæsenet, f.eks. i Syd- og Sønderjylland, hvor de har brugt video-retsmøder siden 2010.
Læs hele rapporten her
-mo